Trest straty čestných titulov a vyznamenaní je vždy vedľajším trestom. To znamená, že môže byť uložený len popri inom treste.
Zmyslom trestu straty čestných titulov a vyznamenaní je vylúčenie páchateľa z výkonu nemajetkových práv, ktoré spočívajú v určitom ocenení jeho osobnosti/činnosti a to preto, lebo sa spáchaním trestného činu stratil morálne predpoklady na to byť naďalej ich nositeľom.
Uvedený trest spočíva v tom, že odsúdený stráca vyznamenania a iné čestné tituly udelené na základe osobitných predpisov.
Pod čestné tituly nepatria označenia absolventov vysokých škôl, ako ani absolventov postgraduálneho štúdia, vyjadrujúce určitý dosiahnutý stupeň vzdelania, ako napr. Ing., Mgr., PhD., MUDr., JUDr. a pod. Je to z toho dôvodu, že sa nejedná o čestné tituly, ale o akademické tituly a preto ich tento trest nemôže postihovať. Medzi čestné tituly patrí napr. profesor emeritus, doctor honoris causa a pod.
Uloženým trestom nie je možné páchateľovi odobrať iba niektoré čestné tituly, ale odoberajú sa mu všetky tituly, ktoré mu boli udelené pred uložením tohto trestu.
Pod vyznamenania patria štátne vyznamenania a iné vyznamenania Slovenskej republiky, ktorými sa oceňujú mimoriadne zásluhy o Slovenskú republiku, jej vznik, vznik/budovanie demokratickej spoločnosti, mimoriadne/významné zásluhy o obranu a bezpečnosť republiky, mimoriadne/významné výsledky práce, hrdinské/iné výnimočné činy.
Medzi štátne vyznamenania patrí napr. Rad Ľudovíta Štúra, Kríž Milana Rastislava Štefánika, Medaila prezidenta Slovenskej republiky a pod.
Záverom je potrebné dodať, že uloženie trestu straty čestných titulov a vyznamenaní neznamená, že v budúcnosti by danej osobe nemohol byť udelený čestný titul alebo vyznamenanie.
Advokátska kancelária poskytujúca právne služby v rôznych oblastiach práva v Trnave.